sobota, 17 grudnia 2011

trochę o emocjach.

Jakiś czas temu stworzyłam zestaw kart, które pomagają nam nazywać różne emocje. Zaplanowałam je tak, by można było wykorzystać je do trójstopniowej lekcji ze starszym dzieckiem.


My z Julkiem na razie oglądamy wszystkie buzie. Julek znajduje chłopców i dziewczynki, robimy różne miny naśladując dzieci na zdjęciach, znajdujemy pary - chłopca i dziewczynkę - którzy czują się tak samo.

Julek uwielbia ten zestaw, sam często do niego zagląda. Nosi ze sobą zdjęcia po całym domu i pokazuje je nam ciągle. Najbardziej biedak przeżywa zdjęcia z chorymi dziećmi - to się dopiero nazywa EMPATIA :)


Karty można również wykorzystać do gry w memo - znajdowanie par tych samych uczuć.
Można też ułożyć przed dzieckiem trzy zdjęcia - dwa przedstawiające tą samą minkę i jedno inne - prosimy malucha żeby wybrał minę, która nie pasuje do pozostałych.
Ze starszymi dziećmi możemy wzbogacać słownictwo dodając synonimy i wyrazy o bliskim znaczeniu uczuć na kartach - szczęśliwy - zadowolony - uśmiechnięty  zły - rozzłoszczony - rozgniewany - wściekły
Kolejnym zadaniem może być wymyślenie krótkiej historyjki - Dlaczego dziewczynka/chłopczyk ma taką minę? Co się mogło stać?

Życzę miłej zabawy a teraz uciekam na górę produkować belki liczbowe :P

Plik do ściągnięcia:

Emocje

14 komentarzy:

 1. Fajne macie te kartki. Ja moim pokazywałam gotową prezentację z internetu o emocjach, ale takie kartki chyba lepsze:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Są zawsze pod ręką i można je wszędzie zabrać, co dla Julka jest największym plusem - chodzi za mną z jednym ze zdjęć i po swojemu opowiada. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałąbym być tak pomysłową mamą jak TY, Aniu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytam sobie Wasz blog od początku :) i taka niespodzianka! U nas pojawił się lekki problem z wyrażaniem emocji i przygotowane przez Ciebie karty zaoszczędzą mi sporo czasu. Dziękujemy bardzo :)))

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszę się, że nasza praca mie idzie na marne i Wam się przydała. Dziękujemy za wszystkie miłe słowa. Pozdrawiamy!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja dziekuje szczególnie . Julita :)

  OdpowiedzUsuń
 7. a nam się ten plik nie otwiera :(

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety tak działają bezpłatne formy udostępniania plików w internecie. Jestem w trakcie przenoszenia wszystkiego na chomika, tam przynajmniej nic nie ginie :D trochę to jednak zajmuje czasu...ale postaram się dodać jak najszybciej - Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tego, co widzę mają jakieś problemy z serwerem, bo w ogóle nie można wejść na file 4 U - także to nie problem tylko z tym plikiem :D

  OdpowiedzUsuń
 10. O rany, odkryłam właśnie ten blog i jestem zachwycona. Wiele świetnych pomysłów i moc inspiracji. A czy w jakiś sposób można sobie ściągnąć te karty o emocjach? Bo ja jakoś nie mogę się w tym boxie połapać :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Już prościej niż na boxie się nie da.
  musisz napisać mi swojego maila ja wyślę zaproszenie. Potwierdzasz zaproszenie, zakładasz konto i masz dostęp do wszystkich plików podzielonych na działy. potem już wystarczy kliknąć download i już masz plik u siebie.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. oj, to ja zrobiłam wszystko oprócz podania maila tobie ;-). Gapa ze mnie...
  Tak więc proszę o zaproszenie :-)
  pentelka5@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzięki wielkie, Raaaany Julkowa Mamo :)

  OdpowiedzUsuń