poniedziałek, 1 grudnia 2014

My też na Ciebie czekamy...

Nasz adwentowy kalendarz w tym roku przybrał kształt choinki - drzewka, które powstało z gałęzi i konarów które leżały pod domem. Przymocowałam do nich światełka i zadania do wykonania na każdy dzień....

Postaram się udostępnić Wam choć część naszych zadań i pomysłów na ten wyjątkowy czas.
Na razie zadanie nr 1 to wytłumaczyć Zosi, że świecidełka i ruloniki nie służą do zrywania :)))

W niedzielę zapaliliśmy pierwszą świecę
Uszyłam matę, którą widziałam na montessoriańskim kursie - w ogóle pomoce do Katechezy Dobrego Pasterza były mi obce - zakochałam się od pierwszego wejrzenia... Obiecałam sobie zrobić ich jak najwięcej. Jeśli zainteresuje Was ten temat polecam filmiki na youtube - Godly Play
wydawnictwo Palatum - tu kupicie książki pomocne w opracowaniu tematów. Ja mam "Ja jestem dobrym pasterzem" i "o Biblii"

Do maty podzielonej na 4 fioletowe części i jedną białą przygotowałam świece - 4 fioletowe i jedną dużą białą. Do tego świece wycięte ze sklejki (15 sztuk), pomalowane w odpowiednich kolorach, 5 zielonych kół - wieńców (jeszcze w przygotowaniu)

Muszę jeszcze wyciąć symbole do poszczególnych tygodni - wskazującą dłoń, drogę do Betlejem, owcę, trzy korony Króli i gwiazdę.

Pierwsza świeca  i pierwszy tydzień poświęcony jest Prorokom
druga świeca podróży do Betlejem
trzecia pasterzom
czwarta trzem Królom
piąta - biała dzieciątku Jezus.


Prorocy zapowiadali przyjście Zbawiciela,
wskazywali kim będzie jego matka,
a nawet gdzie przyjdzie na świat...
Z dziećmi ciężko jest rozmawiać o prorokach, jeszcze trudniej czytać ich proroctwa - dlatego ja (zgodnie z KDP) pierwszy tydzień poświęciłam geografii biblijnej.
Matę możemy rozwijać za każdym razem, gdy omawiamy jakieś zagadnienie - za każdym razem zapalamy tyle świec, ile niedziel adwentu minęło. (Będę pokazywać, jak to wygląda w następnych tygodniach)

Oczywiście wyjaśniliśmy sobie kim jest prorok (zadanie - pokolorowanie obrazka) i przeczytaliśmy z opowieści biblijnych dla dzieci stronę mówiącą o prorokach. Poza tym dużo mówimy sobie o rodzinie, rodzicach, miłości, wsparciu i szczęściu, jakie mamy mając siebie nawzajem :)

Pierwsze zadanie z rulonika - Odnajdź na globusie i mapie puzzlowej Palestynę.


Byłam zaskoczona, jak bezbłędnie Julianek wskazywał za każdym razem dobre miejsce na mapie.

Później przyszedł czas na prezentację puzzlowej mapy Palestyny, której nie mam niestety. Postanowiłam więc ją uszyć :))) Nie jestem zadowolona z efektu, ale i tak udało nam się zbudować dom Maryi w Nazarecie i dom rodzinny Józefa w Betlejem. Później bawiliśmy się postaciami z szopki, którą w tamtym roku uszyłam dla Julka. Maryja zamieszkała w swoim domu a Józef w swoim. Potem Józef przebył długą drogę, by poznać Marię i ją poślubić.
Na górze miasteczko Nazaret w Galilei a na dole Betlejem w Judei :D

 Później zdobytą wiedzę przenieśliśmy na kartkę papieru. Po doświadczaniu uszytej maty Julek nie miał problemów by odnaleźć ląd i wodę... pomalował je z wielkim zapałem. Zosia też próbowała :D ale najchętniej dorysowywała coś na mapie brata.
Kolejne dni upłyną nam na wypełnianiu zadań, czytaniu książek o tematyce świątecznej i biblijnej. Będziemy dekorować dom, przygotowywać świąteczne smakołyki, robić dekoracje na choinkę....
a mama postara się uszyć jeszcze i wyciąć co nieco, żeby wzbogacić domowe półeczki :)

Zadania w kalendarzu dotyczyć będą tematu rodziny, świętej rodziny - możemy każdego dnia omawiać inną postać inne wydarzenie. My będziemy wspominać Zwiastowanie i duuużo opowiadać o Aniołach.
Nie spieszcie się...wykorzystajcie ten czas :D

opowiadanie o Zachariaszu i Elżbiecie w mięciutkim wydaniu - przeczytajcie o nim TUTAJ

Czas upłynie nam bardzo muzycznie - chciałabym Wam gorąco polecić piosenki, które umilają nam czas. Pewnie już wszyscy znacie, ale jeśli nie to polecam płyty Małego Chóru Wielkich Serc :)
 http://serca.franciszkanie.pl/galeria/z10jubel/jubel.php
 Wszystkie bez wyjątku! Jeszcze milej słucha się tych utworów na żywo podczas mszy świętej dla dzieci w kościele KLIK, którą wspaniale przygotowuje i prowadzi ojciec Piotr Kleszcz KLIK

Jeśli nie macie pomysłu na świąteczny prezent to jest strzał w 10! Dla dorosłych i dla dzieci - wszystkie płyty są absolutnie fantastyczne!
W okresie adwentu niezastąpione, sama łapię się na tym, że podśpiewuję te piosenki :D

W tym tygodniu śpiewamy sobie "Emmanuela" https://www.youtube.com/watch?v=SGXvG1AwZGs
I utwór "Mamo, Tato", posłuchajcie w 7:30 minucie filmiku z koncertu (kocham tę piosenkę :))
https://www.youtube.com/watch?v=OuTp-hpaIGQ

 A tutaj niektóre z naszych kart pracy i pomocy na ten tydzień :)
Wystarczy kliknąć na link poniżej, wydrukować lub zapisać na komputerze  :D

ZADANIA ADWENTOWE CZ.1

 
A to wyczekiwany przez Was kalendarz grudniowy :D w dwóch wersjach - mniej i bardziej kolorowej. Miłego planowania!
KOLOR
MNIEJ KOLORU

Mam nadzieję, że pomogą Wam niektóre ćwiczenia, które przygotowałam. A tym, którzy jeszcze nie znają polecam wpisy adwentowe na blogu bielemorele :)KLIK

Przyznam, że nie spodziewałam się takiej satysfakcji z realizacji tematów biblijnych, czuję, że wracamy na właściwe tory :D Dzieci są zachwycone zadaniami do wykonania a ja sama nie mogę się doczekać następnej przygody.
Jak Wam się podoba? odezwijcie się, bo martwię się, że już wszyscy o nas zapomnieli  :P :)


10 komentarzy:

 1. Bardzo dziękuję za ten post ! ! ! ! !
  Będziemy się u Was inspirować do naszych adwentowych aktywności :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, jeszcze jeno :) gdzie można kupić puzzlową mapy Palestyny i takie profesjonalne drewniane klocki i w ogóle informacje o tym jak przeprowadzać takie Katechezy?

  Jestem zachwycona!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele pomocy do Katechezy Dobrego Pasterza znajdziesz w sklepie Topic - ich wydawnictwo PALATUM wydało też książkę i zeszyty ćwiczeń autorstwa Barbary Surmy. Mam książkę Ja jestem Dobrym Pasterzem - ogrom informacji, rozkłady tematów i opis katechez, wszystko prostym językiem - cudowne!
   Na youtube polecam filmy w j. angielskim - Godly Play :D zamierzam zrobić tyle pomocy ile się da, bo są rewelacyjne!

   Usuń
 3. Jestem jak zawsze zachwycona i zainspirowana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniale uczysz dzieci. Tematy biblijne są niezwykle trudne, a u Ciebie wszystko wygląda tak lekko i przystępnie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za to właśnie uwielbiam metodę Montessori i Katechezę Dobrego Pasterza! Za to, że prosty sposób można pokazać bardzo trudne tematy. Przyznam, że przy takich tematach doceniam różne pomoce, które zgromadziliśmy :D

   Usuń
 5. Aniu , jak zwykle ekspresowo i na czas - pięknie to zrobiłaś. Ciekawa jestem, co tam w dalszych rulonach ukryłaś. Jeśli to nie tajemnica :). Aha i jeszcze - kiedy Ty śpisz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Renatko w plikach do pobrania - nad kalendarzem na grudzień masz pliki do ściągnięcia i na pierwszych 2 stronach są wypisane zadania na 7 dni :D
   śpię w nocy (czasami) :P

   Usuń
 6. Dzięki za ten post. Zupełnie nie wiedziałam, jak ugryźć temat.

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas ten temat strasznie kuleje, ale bardzo mnie zainspirowałaś i jutro spróbuje coś przygotować. Kalendarz adwentowy już mamy, ale z zupełnie innymi zadaniami. Twoje są cudowne i zresztą cały temat cudownie opracowany.

  OdpowiedzUsuń