środa, 3 grudnia 2014

Globus natury - lądy i wody - pomoce Montessori

Kochani w naszym temacie biblijnym użyłam zrobionego w tamtym roku globusa - naoglądałam się różnych pomysłów w internecie i spróbowałam wcielić je w życie - udało się i globusik służy nam do dziś :D

KLIK - Pierwszy tydzień adwentu

W mailach pytacie o to, jak został zrobiony. Postanowiłam odpowiedzieć i pokazać zbiorowo :D

Globu s natury pokazuje dziecku kulę ziemską z zaznaczonymi kontynentami wysypanymi jednym kolorem piasku (papieru ściernego) oraz z wodą koloru niebieskiego - ta jest gładka.
Takie ograniczenie pozwala mały rączkom doświadczyć ile na Ziemi jest lądu a ile wody, poczuć, dotknąć, poobracać. To nie to samo, co usłyszeć z ust rodzica. Moje dzieci mają bardzo osobliwy stosunek do globusów - oba i natury i kultury są w wiecznym użyciu. Zosia od kiedy tylko mogła podpełznąć do półki wychowania kosmicznego, ściągała tą pomoc.....
wtedy słyszałam bardzo dziwne skrobanie.... oczywiście ostrzyła na lądach swe piękne dolne jedynki!

Do rzeczy :D Globus wykonałam z zabytku Raaanytatowego - globus miał już starte napisy i był w opłakanym stanie.
Za pomocą maleńkiego pędzelka obrysowałam kontury lądów niebieską farbą akrylową. Żmudna robota, ale mnie taka uspokaja najbardziej :) później wypełniłam wody kolorem.


następnie klejem uniwersalnym zakupionym w mojebambino po kawałku malowałam lądy i posypywałam piaskiem artystycznym (szczerze to ładniejszy mam w piaskownicy. Kleju nakładałam sporo, żeby wchłonął piasek. Pracę wykonywałam etapami żeby nie uszkodzić już nałożonej warstwy.


Na koniec spryskałam bezbarwnym lakierem, żeby piasek nie odpadał.

Rozszerzeniem tej pomocy są karty - formy lądu i wody, które również zrobiłam sama z płyty hdf i papieru ściernego a do tego uszyta przeze mnie mata do zabawy i ustawiania figurek.3 komentarze:

 1. Wspaniały globus! Świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne wykonanie! A jakiego lakieru Pani używała?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) lakier w sprayu, sprawnie i szybko, bardzo szybko schnie.

   Usuń