Strony

środa, 10 kwietnia 2013

Dzień służby zdrowia - 10 kwietnia

Dzisiaj 10 kwietnia obchodzimy dzień służby zdrowia (7 kwietnia światowy dzień zdrowia)
Temat niezwykle szeroki - może być realizowany na wielu płaszczyznach. Dla maluchów największe znaczenie ma oswojenie lęków związanych z wizytami u lekarzy.

Julek dostał od cioci i wujka śliczny zestaw małego lekarza - od tego czasu nieustannie bada wszystkich i wszystko naokoło. Zabiera swoją torbę lekarską nawet kiedy wychodzimy z domu.

Przygotowałam dla niego
- karty z różnymi zdjęciami związanymi z służbą zdrowia (nazwy miejsc, osób, wyposażenia, lekarstw)
 - karty "porozmawiajmy o..." w j. angielskim to po prostu imegine cards. Na kartach znajdują się różne zdjęcia, które mają stać się początkiem ciekawej rozmowy, wyobrażania sobie co się stało lub co się stanie, czy dana sytuacja jest bezpieczna czy nie.
- kolorowanki o tematyce lekarskiej
 - karty "co boli?" przedstawiające różne osoby z różnorodnymi dolegliwościami. Takie nazywanie i pokazywanie części ciała ułatwi nam komunikację z dzieckiem, kiedy samo jest chore.
- Odgrywanie scenek - wypadek lub jakaś choroba i wzywanie pomocy przez telefon. Mamy małą karetkę, wykorzystaliśmy ludziki lego duplo, badaliśmy, opatrywaliśmy różne zabawki. Pokazywałam Julkowi jak wezwać pomoc wykręcając numer 112, co należy powiedzieć, jak się przedstawić. W telewizji głośno było o maluchach, które uratowały swoich rodziców. Myślę, że wśród ćwiczeń praktycznych powinno znaleźć się na 1 miejscu
- oglądanie Doktor Tosi - sympatyczna bajka o dziewczynce leczącej swoje zabawki.
- czytanie książki "Wizyta u lekarza" - opisywanie, co się dzieje na obrazku,
prócz tego wszystkie wierszyki poznane wcześniej:
Żaba, Chory kotek, Smok, Katar, Kózka.  Mamy jeszcze książkę, którą Julek mógłby oglądać przez cały dzień: Ludzkie ciało :)
- Co śpiewamy? 5 little monkeys, Miss Polly had a dolly i jej polską wersję Lala panny Ali
- Warto porozmawiać z dziećmi nie tylko o lekarzach ale też o innych służbach medycznych - ratownikach medycznych, wodnym ochotniczym pogotowiu ratunkowym, górskim ochotniczym
 pogotowiu ratunkowym, lotniczym pogotowiu ratunkowym. - przygotowałam zdjęcia, z których dziecko dowie się jak wyglądają stroje i loga tych grup.
- Mamy też świetne ćwiczenie dla małych paluszków. Ćwiczymy posługiwanie się pęsetą i wyjmowanie małych elementów. Ten stworek-potworek to prezent od cioci Ewy :)))
Tutaj znajdziecie świetny zestaw do tego tematu:
http://homeschoolcreations.com/doctorpreschoolpack.html

My wykorzystaliśmy:
Puzzle - lekarz i pielęgniarka
Rysowanie po śladzie markerem do tablic suchościeralnych. Czyszczenie za pomocą szmatki.

Układanie lekarstw pod względem wielkości, wybieranie największego z i najmniejszego z...
Dobieranie cienia do obrazka
rzucanie kostką, rozpoznawanie cyfr od 1 do 6, liczenie plasterków:
No cóż na koniec nie pozostaje nic innego jak życzyć raaany czytaczom dużo ZDRÓWKA!!!!
materiały wrzucam tradycyjnie na boxa :)

15 komentarzy:

  1. Dziękujemy za inspirację i materiały!!!

    OdpowiedzUsuń
  2. rewelacja :)
    aga k. ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. cudny ... mały doktorek ci rośnie ... widac ze mu sie straszelnie podoba pozdrawiam ciepluteńko

    OdpowiedzUsuń
  4. pracowity dzień za wami :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Super materiały i widać Julkowi przypadły do gustu :-). Gratuluję!

    OdpowiedzUsuń
  6. :) cieszę się, bo Julek pracuje coraz chętniej. Ciężko było kiedy narobiłam się jak dziki wół a Julek miał inne plany - nigdy nie zmuszam go do ćwiczeń, nie namawiam. Pokazuję i czekam - teraz widzę efekty :) i to pytanie: "Mamo gdzie sią cyfly?????" ciekawe jak to będzie dalej....

    OdpowiedzUsuń
  7. Ponieważ jesteście jednym z moich najulubieszych blogów wytypowałam Was do Libster Award - http://gagatkowoagatowo.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. Cóż mogę napisać- uwielbiam Waszą pracę i tego bloga:) Dziękuję

    OdpowiedzUsuń
  9. ooooojej bardzo mi miło :D Dziękuję :D

    OdpowiedzUsuń
  10. Nauka i zabawa, przyjemne z pożytecznym! Super!

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo fajnie, że najmłodsi o tym pamiętają i ja również jestem zdania, że istotną kwestią jest to aby wiedzieć dokładnie do jakiego lekarza logopedy wybrać się z dzieckiem. W takiej sytuacji ja chciałbym każdemu polecić doskonałego logopedę z https://cmp.med.pl/zakres-uslug/konsultacje-lekarskie/logopedia/ gdyż wiem z doświadczenia, że są oni skuteczni.

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie można ignorować problemów zdrowotnych. Jeśli masz problemy ortopedyczne, poszukaj pomocy medycznej. Carolina Medical Center to doskonały wybór, jeśli chodzi o leczenie problemów ze stopami, takich jak deformacja Haglunda. Uzyskaj najlepszą opiekę i upewnij się, że jesteś w dobrym zdrowiu.

    OdpowiedzUsuń
  15. A czy wiecie, że e-receptę można uzyskać także kontaktując się z lekarzem zdalnie? Może to być także recepta na antykoncepcję hormonalną: https://memedic.pl/konsultacja/antykoncepcja/. Warto wiedzieć o takiej możliwości.

    OdpowiedzUsuń